Nauka programowania C# dla początkujących - wstęp 01#

By Patryk - listopada 22, 2020

 

Wstęp:

Światowa pandemia wymusiła na wielu z nas duże zmiany w naszym życiu. Jedną z nich była zmiana pracy stacjonarnej na zdalną. Jednak ta forma organizacji pracy była w świecie IT obecna od lat. Nie trudno się domyślić że w obecnym czasie najlepiej radzą sobie firmy które przeniosły swoją działalność do Internetu. To zwiększa zapotrzebowanie na specjalistów z rynku IT. Tematem tej serii będzie nauka programowania w języku C#. Jest to język polecany do nauki dla osób które zaczynają swoją przygodę w programowaniu, więc od niego zaczniemy.

1. Krótko o języku C# ?

- obiektowy, wysokopoziomowy język do programowania aplikacji na wiele platform - aktualnie możemy tworzyć aplikacje na różne platformy nie tylko Windows np. mobilne, webowe

- ścisłe typowany (wyjątkiem jest typ dynamic) oraz wysoko poziomowy - co oznacza ze nie możemy zmieniać typu zmiennej w trakcie działania naszej aplikacji

- wywodzi się z rodziny języków  C oraz C++

- posiada automatyczne zarządzanie pamięcią dzięki Garbage Collector oraz obsługę wyjątków - nie musimy się martwić o usunięcie niepotrzebnych obiektów z pamięci oraz możemy wychwytywać błędy w programie

- do uruchomienia programu w środowisku Windows niezbędna jest biblioteka .Net Framework lub .Net Core (obecnie zostały one połączone jako jeden wieloplatformowy framework o nazwie .NET 5

2. Od czego zacząć ?

Jeśli chcemy zacząć swoją przygodę z programowaniem najlepiej korzystać z narzędzi które ułatwiają nam tworzenie oprogramowania. W przypadku języka C# najlepszym wyborem będzie środowisko IDE Microsoft Visual Studio. Obecnie firma Microsoft udostępniła nam darmową i co ważne w pełni funkcjonalną wersje tego produktu o nazwie Visual Studio Community. Możemy ją pobrać za darmo ze strony Microsoftu.

3. Tworzymy swoją pierwszą aplikacje

  • wchodzimy na stronę https://visualstudio.microsoft.com/pl/downloads/ i pobieramy darmową wersję programu (dla uczniów i studentów oraz indywidualnych użytkowników)

  • Następny krok to wybór to wybór składników które chcemy zainstalować, jak pisałem wcześniej środowisko .Net umożliwia nam tworzenie oprogramowanie na wiele platform - w tym przypadku wystarczy nam: Programowanie aplikacji klasycznych dla platformy .Net mamy również możliwość wyboru pakietu językowego, ja wybrałem język angielski. 


  • Następnie instalujemy i czekamy...

  • Po instalacji klikamy na Create a new Project i wyszukujemy na liście Console App  (.Net Framework) lub Console App  (.Net Core) (zwrócmy uwagę na znak C# w opisie),  jeśli nie możemy znaleźć możemy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać "console"  na koniec klikamy dalej.  

  • Drugi sposób to tworzenie nowego projektu z pozycji otwartego środowiska metodą „File”, a następnie „New” i „Project…”.




  • Naszym oczom powinna się ukazać prosta aplikacja jej zadaniem jest wyświetlenie napisu "Hello World !" w oknie konsoli.  Klikając Start możemy jej nie zobaczyć ponieważ bardzo szybko zakończy działanie jednak naciskając na klawiaturze Ctrl+F5 program będzie czekał na nasze zamknięcie.



Może się to wydawać na pierwszy rzut oka trudne i skomplikowane, jednak nas w tym momencie interesuje  klasa Console zawierająca metodę WriteLine (jest zawarta w podstawowej klasie o nazwie System) to właśnie ona wyświetla na ekranie napis "Hello World !". Proste prawda :)

Na razie nasza aplikacja jest mało przydatna ponieważ wyświetla bez przerwy to samo. A co gdybyśmy chcieli żeby program wyświetlał dowolną treść ? Z pomocą przychodzi nam inna metoda z klasy Console o nazwie ReadLine - jej zadaniem jest pobieranie znaków tekstowych z konsoli.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApplication1
{

    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Co mam wyswietlić: ");
            string text = Console.ReadLine();
            Console.WriteLine("Ok oto twój napis: " + text);
           
        }
    }
}

Utworzyliśmy zmienną nową zmienną typu string (służy do przechowywania ciągów znaków np. "Witaj Patryk !") o nazwie text, do niej zapisujemy nasze dane wejściowe. W następnej linijce po prostu wyświetlamy nasze dane za pomocą metody WriteLine (znak "+" umożliwia nam łączenie ciągów tekstowych). Tak wygląda nasz rezultat pracy:



Teraz pytanie: Czy tak prosty kod można napisać w prostszy sposób ? Oczywiście ze tak :)
Dlatego jak będziecie programować to zawsze starajcie się myśleć jak możemy to zrobić po prostu prościej. 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApplication1
{

    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Co mam wyświetlić: ");
            Console.WriteLine("Ok oto twój napis: " + Console.ReadLine());
           
        }
    }
}

Jak widzicie pierwsze kroki w programowaniu wcale nie muszą być takie trudne, dajcie znać w komentarzu czy ten artykuł w jakiś sposób wam pomógł :) 

  • Udostępnij:

Może jeszcze polubisz

0 komentarze